• +90 532 154 16 08
  • info@karalogluinsaat.com.tr
  • EnglishTurkish

Çatı Çeşitleri Nelerdir

CELIK-CATI-FIYATLARI-24Çatı sektörü insanların özellikle kış aylarının başlangıcında veya bitişinde hareketlenmektedir. Çatı sistemleri ağaç, betonarme, çelik çatı gibi birçok farklı sistemlerde çatı sistemleri bulunmaktadır. Bu sistemler çatıda kullanılan malzemelerdir. Bir de çatıların şekil bakımından farklılıkları bulunmaktadır. Bunun sebebiyse bölgenin hava şartları, mimari tasarım, kültür ve malzeme ihtiyacının karşılanmasından dolayı bu çatıların şekilleri değişe bilmektedir.

Sundurma çatılar V şeklinde yapılan çatılardır. Bu çatıların maliyetleri düşük olduğundan dolayı en çok tercih edilen çatı sistemlerinden bazılarıdır. Tek olarak müstakil evlerde genellikle daha fazla kullanılır. Bazen diğer binanın duvarına dayandığı da olmaktadır.

Tek satıhlı çatılar sadece eğimli olan çatı sistemleridir. Bu çatı sistemleri genellikle odunluk, garaj ve benzeri yerlerde kullanılmaktadır. Yağmur suyunu tek yöne doğru akıtmaktadır. Genellikle az kullanılan yerlerde tercih edilen çatı tipleridir. Bazen binaya bitişik olarak da yapılmaktadır.

Beşik çatılar iki tarafı meyilli olan çatılar çatı sistemleridir. Küçük çaplı tesislerde, evlerde, depolarda, bitişik çatı sistemlerinde kullanılan çatı sistemleridir.

Kırma çatı sistemleri 4 tarafa yağmur suyunu akıta bilme özelliği olduğundan kırma çatı sistemleri yağışların olduğu yerlerde genellikle tercih edilen sistemlerdir. Kırma çatıların 4’ten fazla kırması olursa mürekkep ve birleşik çatı adını almaktadır.

Tepeden ışık alan özel çatı sistemleridir. Özellikle bu çatılar bina içerisinde ışık ihtiyacını düşürmek için ve karanlık ortamları yok etmek için tercih edilen çatı sistemleridir. Özel çatılar ışık alması gerektiğinden fabrikalar, ahırlar, at çiftlikleri gibi yerler bu tür çatı sistemlerini tercih etmektedir.

Çelik çatılar son zamanlarda kullanımı artmış çatı sistemleridir. Bu çatı sistemleri sayesinde her türlü çatıya uygun çelik çatı imalatı yapılabilir. Çelik çatıların en büyük özelliği uzun zaman dayanıklı olması ve uygulama esnasında az elemana ihtiyaç olduğundan kısa sürede hızlı ve ucuz maliyetle kurulmasıdır. Çelik çatıların yapıldığı alanlarda uzun vadeli işler göz önüne alarakyapılan çelik çatı sistemlerdir. Çatı sistemleri sayesinde uzun zamanlar kullanım sağlanmaktadır. Çelik çatı sistemlerinin en büyük özelliği de budur